Mięta

Mięta (Mentha L.) jest rośliną występującą w ponad 30 odmianach. Najpopularniejszą z nich (która jest również popularna w Polsce) jest mięta pieprzowa (zwana też lekarską), odmiana powstała na skutek naturalnego zmieszania dwóch innych odmian. Zioło to rośnie w Europie, Azji i Afryce. Bylina ta osiąga wysokość do 90cm, ma ciemnozielone liście nakrapiane żółtymi kropeczkami.

Mięta ma działanie przeciwskurczowe i pobudzające. Wzmaga wydzielanie soków żołądkowych co wspomaga trawienie. Napar z mięty stosuje się powszechnie w dolegliwościach żołądkowych, w przypadku niestrawności. Używa się go również do płukania jamy ustnej i gardła.

W sztuce kulinarnej wykorzystuje się świeży i orzeźwiający zapach i smak mięty. Dodaje się ją do zielonych sałatek, jest dobrym dodatkiem do pomidorów. Jej wpływ na trawienie sprawia, że dodaje się ją do sosów do ciężkich mięs i pieczeni. Wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich. Wykorzystuję się ją również w wyrobach cukierniczych do złamania słodkiego smaku deserów. Popularna w napojach orzeźwiających.

Mięta lubi się z... cytryną - świeże lub suszone liście mięty zalać wrzątkiem. Poczekać ąż napar się zaparzy. Dodać sok z jednej cytryny i kilka jej plasterków. Dosypać kostki lodu żeby schłodzić napój. Można odrobinę dosłodzić do smaku. Doskonały na upalne dni.

 

Polecana do: