Kolendra

Kolendra (Coriandrum sativum) pochodzi z obszarów Azji zachodniej i Indii, obecnie rośnie w całej Europie. Dorastająca do 1 metra wysokości roślina o górnych liściach nieco podobnych do kopru. Wydziela bardzo silny i charakterystyczny zapach (według wielu nieprzyjemny).

Kolendra działa pobudzająco na apetyt, przyspiesza wydzielanie soków trawiennych. Ma działanie rozkurczowe, dzięki rozpuszczaniu cholesterolu poprawia działanie układu krążenia.

W kuchni wykorzystuje się zarówno świeże liście jak i nasiona kolendry. Mielone nasiona są składnikiem curry - bardzo popularnej indyjskiej mieszanki przyprawowej. Wykorzystuje się je również do zaprawiania pieczonych mięs (baraniny, wieprzowiny czy dziczyzny); dodaje się również do ciast (szarlotka, piernik). Świeże liście nadają ciekawy smak sosowi pomidorowemu, dodaje się je także do sałatek w kuchni orientalnej.

Kolendra lubi się z... awokado - żeby się o tym przekonać wystarczy obrane awokado pokroić w plastry i położyć na kanapkę. Posypać siekaną kolendrą i skropić odrobiną soku z cytryny.

 

Polecana do: